Haber

DSÖ: Covid-19 küresel halk sağlığı acil durumu sona erdi

– DSÖ: “Covid-19 küresel halk sağlığı acil durumu sona erdi”

CENEVRE – Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona virüsünün artık küresel bir halk sağlığı acil durumu olmadığını duyurdu.

DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs nedeniyle 3 yılı aşkın süredir yürürlükte olan “küresel halk sağlığı acil durumunun” sona erdiğini ilan etti. Ghebreyesus, “Dün Covid-19 Acil Durum Komitesi 15’inci toplantısını yaptı ve bana uluslararası öneme sahip halk sağlığı acil durumuna son vermemi tavsiye etti. Tavsiyeyi kabul ettim. Büyük bir umutla Covid-19 küresel sağlığının sonunu ilan ediyorum. acil durum.” kullanılmış.

Dünya genelinde Kovid-19 salgınında en az 7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirten Ghebreyesus, gerçek sayının muhtemelen 20 milyona yakın olduğunu söyledi. Küresel halk sağlığı acil durumunun sona ermesinin “tehlikenin bittiği anlamına gelmediğini” vurgulayan Ghebreyesus, durumun tersine dönmesi durumunda yeniden acil durum ilan edilebileceğini ifade etti. Ghebreyesus, “Şu anda herhangi bir ülkenin yapabileceği en kötü şey rehavete kapılmak, kurduğu sistemleri bozmak veya halkına Covid-19’un endişelenecek bir şey olmadığı mesajını vermektir” dedi.

Çoğu ülkenin Kovid-19 önlemlerini sonlandırarak normale döndüğünü belirten Ghebreyesus, “Korona virüsü dünyamızı ve bizi değiştirdi” diyerek yeni mutasyon riskinin devam ettiği uyarısında bulundu.

İlk olarak 2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19’un dünya çapında yayılması nedeniyle DSÖ 30 Ocak’ta uluslararası acil durum ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu