Haber

Çin ve Japonya Üst Düzey Siyasi İstişarelerde Bulundu

PEKİN, 10 Kasım (Xinhua) — Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dışişleri Komitesi Ofisi Direktörü Wang Yi, Japon kabinesinin özel danışmanı ve Japonya Genel Sekreteri Takeo Akiba ile görüştü. Ulusal Güvenlik Sekreterliği, Çin-Japonya tartışmalarını görüşmek üzere Perşembe günü Pekin’de. üst düzey siyasi istişarelerde bulundu.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve Dışişleri Bakanı olan Wang, Çin’in mevcut Çin-Japonya ilişkilerine ilişkin ilkeli duruşunu değerlendirerek, Çin-Japonya ilişkilerinin iyileştirilmesi ve iyileştirilmesi için izlenecek yola işaret etti.

Toplantıda taraflar, Çin ile Japonya arasındaki dört siyasi belgede belirtilen unsurlara uyma ve ikili ilişkileri sağlam ve istikrarlı bir gelişme yoluna sokma konusundaki kararlılıklarını bir kez daha teyit etti. İki taraf bu konuyla ilgili temasların devam etmesi konusunda mutabakata vardı.

Wang ayrıca Çin’in Fukushima’daki nükleer atık suyun denize boşaltılması, Tayvan, tarih ve diğer konulardaki tutum ve endişelerini de dile getirerek, Japonya’yı Çin-Japonya ilişkilerini geliştirmeyi umduğu yönündeki açıklamalarını derhal somut eylemlere dönüştürmeye davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu